Pramac, we are the energy generation!

Pramac

• SCOTT REDDING ADUCE PRAMAC ÎNAPOI PE PODIUM ÎN DUTCHTT GP LA ASSEN

• Emoții copleșitoare pentru Octo Pramac Yakhnich în DutchTT; caracterizat de ploaia care în turul 16 i-a forțat pe motocicliști să se retragă. Danilo Petrucci a fost lider, Scott Redding a ieșit pe locul al treilea cu un ritm impresionant al cursei. Perspectiva de a-i vedea pe amândoi pe podium a fost concretă, confirmată de Danilo de mai multe ori (patru tururi consecutive cel mai bun pe măsură ce pista a început să se usuce) și revenirea lui Scott în turul 13. A înregistrat mai puțin de două secunde în urma grupului din frunte. Scott a preluat conducerea la primul colț, însă o greșeală l-a dat înapoi 10 poziții. Motociclistul britanic a reușit să rămână calm și, din turul 3, a recuperat poziții care l-au lăsat să ajungă la grupul de conducere, în timp ce ploaia s-a întețit. Între timp, Petrux a avut o cursă perfectă fără a face vreo greșeală permițându-i să preia conducerea în turul 14. După fanionul roșu și repornire, motociclistul Fiamme Oro a fost nevoit să se confrunte cu o problemă tehnică care l-a forțat să se retragă. La fel ca la primul start, Scott nu a reușit să-și păstreze poziția, dar a avut meritul de a crede în el pentru a obține Pol Espargaro și a câștiga primul său podium cu Octo Pramac Yakhnich.

Cu 15 puncte câștigate, Assen Scott a urcat pe locul 14 în clasamentul MotoGP cu 32 de puncte. Danilo, după trei Top 10 consecutive rămâne cu 24 de puncte. Octo Pramac Yakhnich a urcat pe locul șase în clasamentul pe echipe cu 68 de puncte.

al III-lea - Scott Redding

„Este o mare satisfacție. A fost o cursă foarte dificilă. În câteva momente, înainte de fanionul roșu, nu vedeam nimic. Am condus cu instinct și am reușit să rămân în picioare. Sentimentul cu bicicleta a fost grozav și a fost așa chiar și în a doua jumătate a cursei. Sunt foarte fericit că am dat această satisfacție băieților care au făcut o treabă extraordinară. Am avut atât de mult noroc până acum, iar acest weekend cu primul rând pe grilă și podium este o recompensă pentru că am continuat să credem mereu în ceea ce facem."

DNF - Danilo Petrucci

„Sunt foarte dezamăgit. Totul s-a derulat foarte repede în weekend, echipa a făcut o treabă superbă. Am fost convins că aș putea fi printre primii chiar în condiții uscate. M-am simțit bine în cursă, totul mergea pe drumul cel bun, eram foarte motivat pentru ca am simțit ca este momentul potrivit pentru a aduce acasă victoria. Din păcate, acea problemă a stricat totul. Am văzut linia de demaraj cum dispare și m-am gândit că asta mă va împiedica. Dar motorul s-a oprit. Sunt dezamăgit, dar și conștient de faptul că am făcut o treabă extraordinară. Aș fi meritat această victorie, dar sunt sigur că vom avea și alte oportunități. Pornind de la Germania!"